Digitalizarea educației

Asociația, prin proiectele sale, ajută școlile, profesorii și elevii să creeze experiențe de învățare.
Învățarea este mai mult decât însușirea de informații. Este experimentarea și exersarea unor abilități, dobândirea de experiențe utile pentru întreaga viață și pregătirea pentru viața de adult responsabil.

Asociația Pro Arta Dezvoltare și Cunoaștere a implementat de peste 9 ani programe digitale, prin care educația este furnizată în mod sustenabil.

Profesorii sunt sprijiniți să creeze conținut online în care să aducă experiența și cunoștințele lor. Lecțiile digitale astfel create sunt puse la dispoziția elevilor prin infrastructura din școli, dar și pe dispozitivele personale tip laptop și smartphone.

Digitalizarea educației este unul dintre obiectivele majore ale României și face parte din strategia națională implementată de Ministerul Educației.

Programe de educație continuă pentru viață și sănătate sunt derulate tot digital, prin conținuturi din CDȘ, concursuri școlare sau Școala Altfel.

My New Stories

Canalul de YouTube